Мотодіка розрахунку потужності котла на твердому паливі для приватного будинку

Як правильно підібрати потужність твердопаливного котла?

Плануєте купити твердопаливний котел, але не знаєте, якої потужності агрегат підійде для опалення житлового будинку, квартири, адміністративного або промислового приміщення? Давайте розбиратися.

Важливо! Котли тривалого горіння можна встановлювати в квартирах старої споруди, де було передбачено пічне опалення та димоходи.

Твердопаливні котли - відмінна альтернатива газовим установкам, завдяки ряду переваг:

  • можливість регулювання часу горіння за рахунок використання палива різних фракцій;
  • доступна ціна і величезна різноманітність застосовуваного дешевого палива;
  • ефективне спалювання твердого палива і відносно високий ККД (до 93%);
  • високий ступінь пожежної безпеки і екологічність;
  • проста і надійна конструкція теплообмінника.

Правильний розрахунок потужності агрегату дозволить забезпечити комфортну температуру в приміщенні, що обслуговується та підвищити енергоефективність котла при достатній економії палива. Під потужністю мається на увазі максимальна теплова віддача агрегату, некоректний розрахунок якої призводить до цілого ряду проблем в процесі експлуатації:

  • якщо потужність занижена - процес нагріву теплоносія буде занадто повільним, а температура в системі не буде забезпечувати повноцінний обігрів приміщень;
  • якщо потужність завищена - це теж не бажано, так як відкрита або закрита система опалення почне працювати в імпульсному режимі з перегрівом теплоносія і великою перевитратою твердого палива, і як результат - відкривання кватирок та «опалення вулиці».

Правильний розрахунок параметрів потужності - гарантія комфорту в опалювальному приміщенні і економія на паливі.

Потрібно знати! Якщо ви вже придбали агрегат з надлишком потужності, то оптимальним рішенням стане інтеграція в опалювальну систему акумулюючої тепло ємності (бака).

Методика розрахунку потужності твердопаливного котла: 5 основних чинників

Для визначення оптимальних параметрів потужності, враховуються такі чинники:

  1. Площа і об'єм опалювального приміщення, втрати тепла. Для добре утепленого будинку з висотою стелі 2,5-3,0 м на кожні 10 м² приміщення доводиться 1 кВт потужності агрегату. Для старих будівель, в яких втрати тепла більше, приймають 2-5 кВт на 10 квадратів. В добре утеплених будинках, спроектованих за енергозберігаючими технологіями, цей показник може доходити до 0,2-0,5 кіловат на кожні 10 м².
  2. Тип системи опалення. Розрізняють відкриті та закриті системи опалення, з природною і примусовою циркуляцією води (теплоносія). У відкритих системах номінальну потужність необхідно збільшити на 10-15%, при цьому потрібно переконатися в тому, що обсяг води в контурі не перевищує 3-кратну місткість котла. В іншому випадку котел потрібно вибрати потужніше.
  3. Присутність бойлера (додаткова витрата електроенергії). У випадку, коли в приміщенні є бойлер непрямого нагріву ємністю 100 літрів, додаємо 10% до номінальної розрахункової потужності; тепла підлога - додаємо 15%, а якщо до того ж, будівля не утеплена і не обігрівається, то додаємо 2-5% додатково.
  4. Кліматична зона. Важливим фактором є середня зимова температура в регіоні. Якщо температура низька - до розрахункової потужності додаємо 5-15%. Це дозволить експлуатувати опалювальний агрегат без критичних навантажень, що є гарантією довгої і безвідмовної роботи установки.
  5. Вид палива. Для різних регіонів доступні різні види палива (пелети, торф, вугілля, відходи деревини) різної фракції і ступеню вологості.

Приклад

Вихідні дані: приватний будинок на 150 м² з висотою стель 2,6 м, з природною циркуляцією води в системі об'ємом до 200 літрів. Стіни, вікна, двері будинку якісно утеплені. Змонтована тепла плівкова підлога. Є бак на 100 літрів для побутового щоденного використання. Котел встановлений в теплому місці.

Розрахунок:

Базова номінальна потужність котла 16 кВт.

Система відкритого типу: додаємо 5% (0,8 кВт).

Для нагріву води в баку - ще + 10% (1,6 кВт).

Запас (в морозні дні) - додаємо ще 5% (0,8 кВт).

Система тепла підлога - додатково + 15% (2,4 кВт).

Разом, отримуємо: 16 + 0,8 + 1,6 + 0,8 + 2,4 = 21,6 кВт.

Таким чином, оптимальним варіантом для опалення приватного будинку, стане твердопаливний котел потужністю приблизно 21 кВт. Для спрощення розрахунків фахівцями ТТСК розроблений калькулятор витрат на опалення, де кожен наш клієнт самостійно може виконати розрахунки і підібрати котел під конкретний об'єкт.


 28/02/2020
 (6107 переглядів)